Projekat “Kako nastaju arhive?”

Projekat: Kako nastaju arhive?

16 – 24. decembar 2023.

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV)

Izložba: Kako nastaju arhive? / 16 – 24. decembar 2023.

Razgovori 16. decembra:

  1. 16.00 časova / Susreti sa arhivom, čuvanje arhive i digitalizacija /
    Silvia Dražić i Vera Kopicl (osnivačice digitalne zbirke ŽeNSki muzej) i Darka Radosavljević (direktorka Remont – Nezavisne umetničke asocijacije Remont)

  1. 18.00 časova / Umetničke arhive, načini prikupljanja i predstavljanja / 18.00 časova Slavko Bogdanović  (autor knjige Divlja sloboda umetničke avangarde: Grupa KÔD u dokumentima i vremenu)  i Željko Grulović (predsednik Multimedijalnog centra Led Art)

Razgovore će moderirati: Danijela Halda  (kustoskinja depoa Muzeja savremene umetnosti Vojvodine)

Projekat „Kako nastaju arhive?“ je pokušaj Multimedijalnog centra Led Art da kroz izložbene aktivnosti i razgovore istraži i problematizuje teme sakupljanja, formiranja i pohranjivanja umetničkih arhiva.

Projekat je usmeren kako na umetnike, umetničke grupe i organizacije koji su formirali svoje arhive, tako i na mlađe umetnike/ce koji tek započinju svoj umetničku praksu, kao i na stručnu publiku, specifično na kustose/kinje i istoričare/ke umetnosti koji se bave arhivskom građom.

Cilj projekta je da se tokom tri onlajn razgovora koji predstavljaju radni proces za kreiranje programa: panel diskusije i izložbe, koji će biti realizovani u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, predstave raznovrsni pristupi arhiviranja savremenih umetničkih praksi iz pozicije nezavisnog sektora, pojedinaca/ki i kulturnih institucija.

Na izložbi će biti prestavljena arhiva umetničke grupe Led Art od formiranja grupe (1992), internet platforma ŽeNSki muzej, publikacije i fotodokumentacija koju udruženje (Re)Konekcija poseduje u arhivi, časopisi Remont – publikacije Remont – Nezavisne umetničke asocijacije, i beleške koje pojašnjavaju proces digitalizacije sa kojim se NUA Remont susrela tokom prethodnih godina. Postavku čini i knjiga Slavka Bogdanovića  Divlja sloboda umetničke avangarde: Grupa KÔD u dokumentima i vremenu, o kojoj ćemo detaljnije pristupiti tokom razgovora.
Institut Tomislav Gotovac će biti predstavljen u formi online intervjua koji smo održali sa direktorom instituta Darkom Šimičićem, a deo izložbene celine će biti foto i video dokumentacija prikaza prostora – muzeja Tomislava Gotovca u Zagrebu.

Učesnici i učesnice projekta:

Silvia Dražić i Vera Kopicl (osnivačice digitalne zbirke ŽeNSki muzej)

Darka Radosavljević (direktorka Remont – Nezavisne umetničke asocijacije)

Darko Šimičić (direktor udruženja Institut Tomislav Gotovac)

Slavko Bogdanović (autor knjige Divlja sloboda umetničke avangarde: Grupa KÔD u dokumentima i vremenu)

Danijela Halda (kustoskinja depoa Muzeja savremene umetnosti Vojvodine)

Željko Grulović (predsednik Multimedijalnog centra Led Art)

Darija Dragojlović i Nemanja Milenković (urednici likovnog programa i PR ispred Multimedijalnog centra Led Art)

Projekat realizuje Multimedijalni centar Led Art u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti Vojvodine

Projekat je finansijski podržan od Gradske uprave za kulturu Novi Sad.